Full Time HD Film Izle - Full Film izle - Full HD Film Izle - HD Film Izle - Film Izle, Full Time HD Film Izle - Full Film izle - Full HD Film Izle - HD Film Izle - Film Izle
A Tale of Two Cities Full HD İzle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.8 IMDB Puanı 1,034 Görüntülenme

A Tale of Two Cities Full HD İzle

A Tale of Two Cities (İki Şehrin Hikayesi), Charles Dickens'ın 1859 tarihli romanından uyarlanan 1935 İngiliz filmidir. Jack Conway'in yönettiği filmin başrollerinde Robert Donat, Madeleine Carroll, Dorothy Squires ve John Stuart yer alıyor. Film, 3 Aralık 1935'te Metro-Goldwyn-Mayer tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girdi, ancak 1 Ocak 1936'ya kadar ülkede geniş bir gösterim almadı.

Hikaye, Fransız Devrimi sırasında nişanlısını (Madeleine Carroll tarafından oynanan) görmek için Londra'yı ziyaret eden bir adamın (Robert Donat tarafından oynanan) maceralarını takip eder, ancak o yokken başka biriyle evlendiğini öğrenir. İki Şehrin Hikayesi, klasik bir edebiyat eserine dayanmasının yanı sıra, o zamana kadar yapılmış en pahalı filmlerden biriydi; üretim maliyetleri 1.2 milyon dolara ulaştı ve o zamanlar tarihteki diğer filmlerin maliyetinin iki katından fazlaydı.

Film, Fransız Devrimi'nden günümüze Londra'ya kadar zaman ve mekanda yolculuklarını takip ediyor. Aynı zamanda Fransızların giyotinle idam edildiği, İngilizlerin de katledilmekten kurtulabilecekleri Fransa'dan İngiltere'ye kaçmaya çalıştıkları bir dönemde geçiyor.

Film, Dickens'ın 1859'da yazdığı ve 1859 ile 1860 yılları arasında üç cilt halinde yayınlanan orijinal kitabına dayanıyordu. Kitap, dünya çapında 70 milyonun üzerinde satışla şimdiye kadar yazılmış en popüler romanlardan biri haline geldi. Hikaye Sydney Carton'ın (Laughton) Fransız monarşisine ihanetten tutuklanıp ölüme mahkum edilmesiyle başlar. Bay Lorry (Edward Chapman), İngiltere'den ziyarete gelen eski arkadaşı Charles Darnay (Orson Welles) ile tanıştığı hapishanede onu ziyaret eder. Bay Lorry, işvereni Bay Guillotine (Peter Ustinov) tarafından İngiltere'den Fransa'ya ne pahasına olursa olsun para transfer etmek üzere atanan zengin bir bankacıdır; ayrıca Darnay'a yardım ediyor çünkü Darnay'ın babası Bay Guillotine'in bir arkadaşıydı.
TR DUBLAJ TR ALTYAZI
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  A Tale of Two Cities

  Yayın Tarihi:

  25 Aralık 1935

  Senaryo:

  Charles Dickens, W.P. Lipscomb, S.N. Behrman

  Ödüller:

  2 Oscar Adaylığı. 2 adaylık. total

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?